Профільна освіта

Реформа профільної середньої освіти: що треба знати

Консептуальні засади профільної освіти (переглянути)

Із 2027 року запроваджується трирічна профільна середня освіта у 10–12-х класах за двома спрямуваннями: академічним (орієнтація на продовження навчання в закладах вищої освіти) та професійним (здобуття професії).

Передумови реформи:

  • учні 10–11-х класів мають 15+ предметів і великий обсяг домашніх завдань;
  • учнівство не має широкого вибору профілів і предметів / курсів;
  • 11-річний термін навчання не відповідає практиці країн ЄС, частиною якого планує стати Україна;
  • профорієнтаційна робота в школах часто має формальний характер.

Учні зможуть обирати профіль навчання, предмети й курси для поглибленого вивчення та курси поза профілем —  і так готуватися до опанування професії ще в школі. У цьому допомагатиме і профорієнтація, яка почнеться в базовій школі. Завдяки ефективній мережі академічних ліцеїв це буде вибір серед різноманіття профілів, а не формальний підхід.

Перехід до нового підходу навчання у старшій профільній школі, як у коледжах і ЗВО, коли формується річне навантаження, а не тижневе. Окремі курси можуть викладати протягом семестру чи декількох тижнів протягом навчального року. У 12-му класі буде найбільша кількість годин курсів / предметів за вибором учнів (33% від навчального плану).

Ліцеї обиратимуть профілі (гуманітарні, природничі, ІТ тощо), проте департаменти управління освіти та науки ОДА стежитимуть за збалансованістю представлення профілів у межах областей.

У межах реформи буде створено окремі від початкової (та, можливо, базової освіти) академічні ліцеї з великою кількістю учнів. Чітких критеріїв до закладів освіти немає. Ми маємо різні заклади, які в майбутньому можуть стати академічними ліцеями. Якщо сформувати чіткі вимоги, наприклад кількість учнів, кількість аудиторій, то в нас випадають окремі територіальні громади в окремих областях, і учні будуть непокриті доступом до середньої освіти. МОН пропише мінімальні вимоги, щоб наявна мережа дала змогу в майбутньому забезпечити доступ до профільної освіти всіх учнів, які є в громадах.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Вивчаймо українську!

Трохи про наші імена та пестливі форми у звертанні українською.